5 momente të paharrueshme nga Kampionati Botëror UCI 2021

Përmbajtje:

Një javë e mrekullueshme garash nëpër Flanders do të mbetet gjatë në kujtesë për adhuruesit e çiklizmit kudo që janë

100-vjetori i Kampionatit Botëror të garave rrugore UCI në Flanders, Belgjikë sigurisht që e përmbushi faturimin e tij. Ishte një javë krejtësisht e egër garash në të gjithë zemrën e vërtetë të çiklizmit në 11 ngjarje që kulmuan me një mbrojtje të paharrueshme të titullit të elitës për meshkuj nga francezi Julian Alaphilippe.

Gjatë javës, një mijë histori u treguan në çdo garë dhe shumë më tepër sesa thjesht ata që shkuan në shtëpi me një fanellë ylberi dhe kjo nuk po përmend as turmat e pabesueshme që rreshtuan rrugën e çdo gare.

Më poshtë, Çiklisti kujton pesë nga momentet e tij më të paharrueshme nga kampionati botëror i këtij viti.

1. Zoe Backstedt dhe Magnus Backstedt

Jo, nuk po qaj, ti po qan. Jo, ti nuk po qan, Magnus Backstedt po qan. Sigurisht që po, ai sapo ka parë vajzën e tij më të vogël Zoe të bëhet Kampione Botërore e garave rrugore për të rinj. Dhe më mirë akoma, ai po komentonte garën!

Për çiklistin, ky ishte padyshim momenti i Kampionatit Botëror. Mendoni Pat Cash-in duke u ngjitur në tribunat e Wimbledon-it ose Darren Clarke në eventin e Ryder Cup 2006 – momente që na lanë të mbytur nga ajo që po ndodhte përpara nesh drejtpërdrejt në televizion. Ne pamë një baba duke komentuar që vajza e tij të bëhej kampione e botës dhe emocioni i papërpunuar i tij ishte i jashtëzakonshëm.

Falë një kamere të vendosur në kabinën e komenteve të GCN/Eurosport, ne mundëm ta ndajmë këtë moment të veçantë me Backstedts, ndërsa Magnus shikonte të bijën të bëhej kampione. Është diçka që nuk do ta harrojmë.

2. Binaim Ghirmay, mbani mend emrin

Historia u bë në rrugët e Leuven javën e kaluar. Eritreani Binaim Ghirmay u bë atleti i parë me ngjyrë afrikane që fitoi një medalje në Kampionatin Botëror të garave rrugore kur arriti të fitonte medaljen e argjendtë në garën rrugore të U-23 për meshkuj të premten.

Pas garës, kalorësi i Intermarche-Wanty-Gobert Materiaux u përqafua nga muri i mbështetësve eritreanë që kishin bërë udhëtimin drejt Flanders, duke u gëzuar sesi Ghirmay ia kishte shlyer mbështetjen e tyre të palëkundur.

â?Jam shumë krenar për atë që sapo arrita, kjo medalje argjendi do të thotë shumë për Eritrenë dhe gjithashtu për Afrikën, tha Ghrimay pas garës.

â?Ja?Jam i bindur se e ardhmja e vendit tim është e ndritshme, sepse ne kemi potencial të madh. Ne kemi punuar shumë për disa vite tashmë për ta zhvilluar atë dhe me një përvojë shtesë do të pasojnë më shumë rezultate si kjo.'

Ky mund të jetë një moment përcaktues për botën e çiklizmit rrugor për Afrikën. Një rezultat ujëmbledhës. Me Botët që shkojnë në Afrikë në vitin 2025, Ruanda që vepron si vend pritës, ju shpresoni që rezultati i Ghirmay të jetë fillimi i diçkaje të madhe për kontinentin.

3. Flanders, shtëpia e çiklizmit

Nëse keni pasur ndonjëherë nevojë të bindeni se Flanders është shtëpia e çiklizmit rrugor, javën e kaluar dha provat. Në 100-vjetorin e Kampionatit Botëror rrugor UCI, ne u trajtuam me turma, ndryshe nga ato që kemi parë në çiklizëm për një kohë jashtëzakonisht të gjatë. Siç tha Tom Pidcock, "Ishte si të vrapoje nëpër një stadium, jo në rrugë."

Kjo ishte ekuivalente me çiklizëm me një natë evropiane në Anfield. Çdo pëllëmbë e qarkut Leuven dhe Flemish ishte e mbushur me tifozë të tërbuar të çiklizmit, 10 thellësi në pika, të zhurmshëm në këngë duke nxitur për të preferuarat e tyre në shtëpi. Ngjitja e Wijnpers në qarkun Leuven ishte e ngjashme me The Kop. Sa herë që kaloi pelotoni, turma gjëmonte me inkurajim shurdhues. Ju mund ta shihnit atë në fytyrat e atyre që garonin, kjo nuk ishte si çdo gjë që ndonjëri prej tyre kishte përjetuar më parë.

U vlerësua se mbi 1.5 milionë fansa dolën gjatë gjithë javës. Jo keq për një vend me vetëm 11 milionë banorë.

4. Lamtumira e artë e Tony Martin's

â?Der Panzerwagenâ? Tony Martin u përkul në karrierën e tij të jashtëzakonshme 14-vjeçare profesionale në atë mënyrë që e kaloi pjesën më të madhe të saj, duke veshur një fanellë ylberi.

Mjerisht, 36-vjeçari i kushtoi vëmendje karrierës së tij pasi tha se ai "thjesht nuk ndihej më i sigurt në çiklizëm", me gjermanin që pretendonte se sporti ishte po aq i pasigurt si në çdo moment. në dekadën e kaluar.

Fatmirësisht, kampioni i botës katër herë në provën kohore individuale u largua nga sporti në maksimum pasi shtoi një titull të pestë në palmarët e tij të shquar, këtë herë duke përfaqësuar Gjermaninë në provën e ekipit të stafetave të përziera.

Ishte një fund i përshtatshëm për karrierën e Martinâ? e cila do të mbahet mend gjatë për dhimbjen dhe vuajtjet që ai u shkaktoi atyre që përpiqeshin të qëndronin në timonin e tij.

5. Showmani më i madh

Merci Julian Alaphilippe. Francezi është showman-i i fundit i çiklizmit, një njeri që mishëron mendjen, nxjerr klas dhe personifikon dëshirën. Ai është një kalorës që e kupton se fitimi i një gare me biçikletë nuk mjafton - duhet të bëni një shfaqje edhe me të.

Gara rrugore e E dielë e meshkujve ishte një nga betejat e mëdha të Kampionatit Botëror në kujtimet e fundit. Nga bëmat heroike të Remco Evenpoelâ? duke punuar për Wout van Aert deri te taktikat strehuese të skuadrës franceze, e gjithë 268 km e garës na bëri në buzë të sediljeve.

Dhe dukej me të vërtetë e përshtatshme që fituesi pas një dite kaq magjepsëse dhe gozhdë thumbuese ishte një kalorës që vrapon vërtet me zemrën në mëngë.

Alaphilippe u përpoq, u përpoq dhe u përpoq përsëri dje derisa përfundimisht funksionoi, përshpejtimi i tij shpërthyes në Sint-Antoniusberg është tepër i madh për Van Aert, Mathieu van der Poel dhe Sonny Colbrelli. Ajo që pasoi ishte 20 apo më shumë kilometra e markës tregtare Alaphilippe, duke goditur dhe goditur biçikletën e tij deri në vijën e finishit, të gjitha me shprehjen e fytyrës së një qenushi tepër të emocionuar.

Çdo zemra Flandrien e thyer nga Alaphilippe në mbrojtjen e tij të fanellës së ylberit u ndreq shpejt kur kampioni i ri i Botës më pas doli në skenë dhe dëshmoi, edhe një herë, se ai kishte lindur për të argëtuar.