Palorësit britanikë mbledhin katër medalje në fundjavën emocionuese në Kampionatin Botëror të Cyclocross (galeri)

Përmbajtje:

Tom Pidcock udhëhoqi një britanik 1-2-3 në Junior Men gjatë një fundjave emocionuese në Kampionatin Botëror Cyclocross

Kampionati Botëror i Cyclocross 2017 rezultoi të ishte një fundjavë argëtuese garash, që pa kushtet që ndryshuan pothuajse për çdo garë.

Në garën e të rinjve për meshkuj, parqet ishin ende të ngrira dhe të mbuluara me borë. Tom Pidcock, tashmë kampion kombëtar evropian dhe britanik, bëri një udhëtim fenomenal nga fillimi në fund.

17-vjeçari u largua nga rivalët e tij herët dhe i mbajti ata të sigurt gjatë gjithë garës. Një rrëshqitje në një nga xhirot e mbylljes mund të kishte prishur udhëtimin e tij pothuajse perfekt, por i riu qëndroi i qetë, rregulloi frenat e pasme dhe kaloi në vijën e finishit.

Para garës, Pidcock i tha Cyclist se i pëlqente të ishte favorit dhe rezultati tregon se ai e përballoi shumë mirë atë presion.

Kampionati Botëror Bieles Cyclocross: Britanik 1-2-3 në podiumin e të rinjve për meshkuj

Pas Pidcock, bashkëlojtarët e tij britanikë Dan Tulett dhe Ben Turner përfunduan një podium gjithë-britanik. Në një javë kur kalorësi i ri britanik i ciklokrosit Charlie Craig ndërroi jetë vetëm në moshën 15-vjeçare, emocioni i rastit ishte i qartë për t'u parë në ekipin britanik.

Medalja e katërt e fundjavës për Mbretërinë e Bashkuar erdhi nga Evie Richards në garën për femra U23. Richards ishte kampioni në fuqi dhe bëri një ecje të fortë për të përfunduar në podium, pas Annemarie Worst (Holandë) dhe Ellen Noble (SHBA).

Kampionati Botëror Bieles Cyclocross: Evie Richards duke hipur në bronz

Duke përmbyllur ditën e parë të garës, Nikki Brammeier, Helen Wyman dhe Hannah Payton valvitën flamurin për Team GB në garën Elite Women.

Kohët e fundit i kthyer nga lëndimi, Wyman luftoi shumë për të përfunduar në top-20 ndërsa Brammeier u rendit i nënti dhe Payton u rendit i 27-ti.

Kampionati Botëror Bieles Cyclocross: Nikki Brammeier gjatë garës Elite të Grave

Në kohën kur gratë garuan, kursi ishte shkrirë pa u bërë ende shumë b altë. Gjithçka duhej të ndryshonte në ditën e dytë.

Kur filloi dita e dytë e garës, temperaturat ishin shumë më të larta se sa kishin qenë dhe kursi u kthye në një gropë b alte.

Kampionati Botëror Bieles Cyclocross: Gara për meshkuj U23

Në rendin e ditës ishin garat e meshkujve U23 dhe Elite. Joris Nieuwenhuis (Holandë) u tregua shumë i fortë për rivalët e tij dhe fitoi me më shumë se një minutë ndaj Felipe Orts (Spanjë). Shoku i skuadrës së Nieuwenhuis, Sieben Wouters, ishte në radhë për të qëndruar në shkallën e fundit të podiumit.

Ngjarja e fundit e fundjavës vazhdoi gjërat më të fundit, por në fund duket se zgjedhja e gomave ishte vendimtare.

Kjo analizë nuk heq asgjë nga Wout van Aert (Belgjikë), i cili mbrojti me sukses fanellën e tij të ylberit, por një goditje e vonuar për liderin e hershëm të garës Mathieu van der Poel (Holandë) i dha van Aert hapjen që i duhej.

Kampionati Botëror Bieles Cyclocross: Turmat që shikojnë garën e Elitës për meshkuj

Nr.

Të gjithë sytë janë tani te gomat e gjelbërta që përdorte Kampioni i Botës. Shpresojmë të disponohet së shpejti në një dyqan lokal biçikletash pranë jush.

Të gjitha fotot: Dan Monaghan - cadenceimages.com