Kampionati Botëror: Tom Pidcock fiton provën kohore për meshkuj të rinj

Përmbajtje:

I shtuar titujve të tij në cyclocross, Tom Pidcock tani është Kampion Botëror i Junior TT

Tom Pidcock fitoi provën kohore për meshkuj të rinj në Kampionatin Botëror UCI pas një udhëtimi jashtëzakonisht të shpejtë rreth kursit në Bergen Norvegji.

Kalorësi britanik fitoi garën e 21.1 km në një kohë 28:02.15, duke e shtyrë Antonio Puppio (ITA) në vendin e dytë me 12 sekonda. Filip Maciejuk (POL) përfundoi podiumin.

Pidcock ishte tashmë Kampion aktual Kombëtar Botëror, Evropian dhe Britanik në cyclocross dhe kampion i kriterit kombëtar britanik. Ai gjithashtu fitoi Junior Paris-Roubaix në pranverë.

18-vjeçari do të bëjë debutimin e tij profesional në cyclocross muajin e ardhshëm me Telenet-Fidea Lions dhe përflitet se është në kërkim të një ekipi rrugësh kontinentale për sezonin e ardhshëm.

Pidcock do të hyjë në garën rrugore të premten si favorit dhe pak do të vënë bast kundër tij për të marrë një tjetër fanellë në shtëpi.

Kursi rrotullues ka shumë të ngjarë të përfundojë me një sprint grupi, ndoshta nga një grup i reduktuar, por garat e stilit klasik do të luajnë në pikat e forta të Pidcock.