Criterium du Dauphine 2018: Michal Kwiatkowski fiton hapjen e Prologut

Përmbajtje:

Specialistët e provës kohore dominuan në top 10 ndërsa disa emra GC do të kenë kohë për t'u rikuperuar në male

Michal Kwiatkowski (Team Sky) fitoi ditën e hapjes Prologu i Criterium du Dauphine 2018 për të veshur fanellën e liderit të parë të garës. Duke mbuluar kursin 6.6 km në një kohë prej 7:25.02, Kwiatkowski doli në skenë me një sekondë të vetme mbi Jos van Emden (LottoNL-Jumbo).

Më poshtë renditjes, shpresat e Klasifikimit të Përgjithshëm si Vincezo Nibali (Bahrain-Merida) dhe Dan Martin (EBA-Ekipi Emiratet) humbën respektivisht 00:24 dhe 00:29.

Megjithëse kalorësit e GC mund të kenë dashur të humbin më pak kohë në një kurs kaq të shkurtër, boshllëqet nuk kanë gjasa të jenë shumë një kërcënim për shpresat e tyre të përgjithshme ndërsa gara shkon drejt maleve.

Shpresa britanike për një performancë në garë, Geraint Thomas (Team Sky), rrëshqiti në një qoshe. Ai u kthye shpejt në biçikletën e tij dhe pavarësisht nga një kostum i grisur, ai po udhëtonte në një mënyrë që sugjeronte se dëmi ishte vetëm kozmetik.

Duke marrë parasysh se ai do të godiste në kuvertë, uellsiani përfundoi vetëm 00:21 poshtë në skenë fitues. Kjo duhet të mbajë të gjalla shpresat e tij për një përfundim të lartë të përgjithshëm.

Criterium du Dauphine zakonisht shihet si gara kryesore e ngrohjes për Tour de France, por ka dy dallime kryesore këtë vit.

E para është mungesa e kampionit në fuqi të Tour. Chris Froome (Team Sky) kohët e fundit përmbysi një deficit të madh kohor në një fazë të vetme, pasi kaloi dy javët e para jashtë ritmit, për të fituar Giro d'Italia.

Megjithë përpjekjet e tij në Itali, ai ka të ngjarë të emërohet ende si favorit për turneun përpara se të fillojë.

Dallimi i dytë këtë vit është se Tour de France 2018 fillon një javë më vonë se zakonisht, duke u dhënë kalorësve më shumë kohë ndërmjet garave.

Si i tillë, nëse një emër i madh si Nibali ose i preferuari i shtëpisë Romain Bardet (AG2R La Mondiale) nuk shqetëson podiumin gjatë kësaj gare aktuale, nuk është domosdoshmërisht një shkak për shqetësim përpara Grande Boucle në korrik.