Përmbledhje e Kampionatit Kombëtar: Kush fitoi këtë fundjavë?

Përmbajtje:

Një përmbledhje e plotë e kampionëve kombëtarë u kurorëzua në fundjavë

Ky ka qenë një vit i çuditshëm. Sezoni 2020 vazhdon të mos ngjajë me asnjë tjetër para tij, me Covid-19 që e shtrembëron kalendarin në një formë vërtet të paprecedentë.

Shumë gara janë anuluar dhe shumë janë riorganizuar, por një gjë që të paktën u ruajt ishte zhvillimi i disa kampionateve kombëtare fundjavën përpara Tour de France.

Nr. Një ose dy në fakt u zhvilluan në datat e tyre origjinale – përfshirë kampionatin slloven më 22 qershor, një fakt që e bëri atë zyrtarisht garën e parë pro që u mbajt pas pushimit të sezonit.

Pavarësisht, kishte ende shumë fanella të fituara gjatë fundjavës dhe këtu është një përmbledhje se kush i mori ato.

Kampionati kombëtar 2020: Përmbledhje

Gara më e përfolur gjatë fundjavës ishte padyshim gara e elitës rrugore e meshkujve në Francë. Ai paraqiti sprinterin më në formë në botë, Arnaud Demare, rrethimin e tij prej rreth 150 shokësh të skuadrës Groupama-FDJ, Julian Alaphilippe të Deceuninck-QuickStep, disa kalorës të AG2R La Mondiale dhe Cofidis. Oh, dhe ushtria franceze.

Në një finale drithëruese, Demare arriti t'i përballonte sulmet e Alaphilippe përpara se të kalonte B&B Hotels-Vital Concept, Bryan Coquard, në trengjyrëshin e tretë francez të karrierës së tij. Ne presim me padurim fanellën e tij të shkëlqyer kombëtare.

Një ditë më parë në garën e femrave, Audrey Cordon-Ragot e Trek-Segafredo fitoi vetëm një titull kombëtar përpara Gladys Verhulst nga Arkea dhe Clara Copponi nga FDJ.

Annemiek van Vleuten e Mitchelton-Scott pa fundin e saj të fitoreve ndërsa Anna van der Breggen (Boels-Dolmans) mori një fitore mbresëlënëse solo për titullin e saj të parë të garës kombëtare në histori. Ajo përfundimisht mundi Van Vleuten në qarkun 7 km Col du Vam me 1:19, me Anouska Koster (Parkhotel Valkenburg) që u rendit e treta.

Në të njëjtin qark më vonë atë fundjavë, Mathieu van der Poel dominoi garën e meshkujve duke marrë titullin e tij të dytë kombëtar të garës rrugore pasi sulmoi, i vetëm, 44 km larg përfundimit. Njeriu Alpecin-Fenix mundi Nils Eekhoff (Team Sunweb) dhe Timo Roosen (Jumbo-Visma) në titull.

Çmimi për fitoren më të sigurt të fundjavës ishte Christine Majerus (Boels-Dolmans) duke marrë titullin e saj të 11-të radhazi në garën rrugore për femra në Luksemburg. Këtë vit diferenca e saj fituese ishte 15 minuta.

Dhe çmimi për surprizën më të madhe të fundjavës u zhvillua në garën rrugore për meshkuj në Luksemburg, ndërsa Bob Jungels i Deceuninck-QuickStep pa fundin e tij pesë-vjeçar fitues teksa humbi ndaj Kevin Geniets të Groupama-FDJ.

Testi pozitiv i Leonardo Basso të Team Ineos për Covid-19 e pa ekipin të tërhiqte kalorës nga Kampionatet Kombëtare Italiane si një masë paraprake dhe veproi si një kujtesë përulëse se garat janë ende të balancuara në mënyrë të pasigurt.

Për fat, gara vazhdoi ende në një parcours testimi Classics të projektuar nga ish-kalorësi Pippo Pozzato. Një grup i reduktuar prej 13 sprintesh për fitoren me Giacomo Nizzolo të Ekipit NTT që mundi Sonny Colbrelli (Bahrain-McLaren) dhe Davide Ballerini (Deceuninck-QuickStep) në fanellë.

Në Spanjë, veterani Luis Leon Sanchez (Astana) mori titullin e tij të parë kombëtar në moshën 36-vjeçare. Fati ishte me Sanchez pasi në aktin e fundit të garës, Jesus Herrada i Cofidis pësoi një mekanik të parakohshëm për të dorëzuar titull për Sanchez.

Në garën e femrave, Mavi Garcia e Ale BTC Ljubjana vazhdoi me formën zbuluese që pa podiumin e saj në Strade Bianche për të marrë një fitore komode.

Gara në rrugë daneze për meshkuj u zhvillua në Middelfart. Ajo u fitua nga Kasper Asgreen i Deceuninck-QuickStep. Gjithashtu në Middelfart, Emma Cecilie Norsgaard e Equipe Paule Ka mori titullin për femra.

Marcel Meisen (Alpecin-Fenix) mori një fitore befasuese për t'u bërë kampion gjerman për meshkuj përpara Pascal Ackermann (Bora-Hansgrohe), ndërsa Lisa Brennauer mbrojti titullin e saj për femra. Përtej kufirit në Austri, Valentin Gotzinger (WSA KTM Graz) u bë kampion për meshkuj ndërsa Kathrin Schweinberger mori titullin për femra.

Gara më e afërt e fundjavës ishte gara rrugore norvegjeze për femra, në të cilën Mie Bjørndal Ottestad mundi Vibeke Lystad me 9 milisekonda. Në garën e meshkujve, Sven Erik Bystrom (Emiratet e Bashkuara Arabe-Ekipi i Emirateve) mori titullin.

Në Republikën Çeke, Adam Toupalik dhe Jarmila Machacova morën përkatësisht titullin për meshkuj dhe për femra, ndërsa Stanislaw Aniolkowski dhe Marta Lach morën titujt polakë. Antti-Jussi Juntunen me emër të shkëlqyer mori titullin finlandez për meshkuj, ndërsa Minna-Maria Kangas me një emër të shkëlqyeshëm në titullin e femrave.

Dhe më në fund, në Sllovaki, Tereza Medvedova mori titullin e femrave, ndërsa familja Sagan mori fanellën e saj të 10-të radhazi të garave rrugore sllovake për meshkuj, ndërsa vëllai i madh i Peter, Juraj mori titullin e katërt kombëtar të karrierës së tij.