Tom Pidcock fiton titullin Baby Giro d'Italia pas performancës dominuese

Përmbajtje:

Yorkshireman bëhet kalorësi i parë britanik që merr fitoren e përgjithshme në garën prestigjioze nën 23 vjeç

Tom Pidcock është kampioni i vitit 2020 'Baby Giro d'Italia' pas një paraqitjeje dominuese në dy ditët e fundit në malet e larta.

21-vjeçari siguroi fitoren e përgjithshme në garën prestigjioze të fazës nën 23 vjeç pas fitoreve të njëpasnjëshme në Fazën 7 dhe Fazën 8. Përfundoi një javë mbresëlënëse garash që pa edhe Pidcock të fitonte Stage 4.

The Yorkshireman mori kryesimin në garë për herë të parë me atë fitore, nga Bonferraro di Sorga në Bolca. Pidcock mundi rivalin më të afërt Kevin Colleoni me 22 sekonda pasi doli i vetëm në ngjitjen e fundit, duke krijuar një epërsi prej 58 sekondash në garë.

Pidcock më pas rriti epërsinë e tij në garë në 1:28 në përfundimin e samitit të Fazës 7 pasi mundi përsëri Colleoni, këtë herë me 26 sekonda.

Duke shkuar në ditën e fundit të garës, një skenë 107 km rreth Apricas që përmbante një ngjitje në Mortirolo, gjithçka që duhej të bënte Pidcock ishte të mbronte fanellën e liderit.

Megjithatë, një ritëm i vështirë bëri që pjesa e përparme e garës u zvogëlua në vetëm shtatë kalorës me 70 km përpara. Përfundimisht, Pidcock dhe Colleoni u larguan nga grupi i reduktuar, megjithëse me vështirësi italiane.

Në 30 kilometrat e fundit, Pidcock më pas kapi Henri Vandenabeele të ekipit Lotto Soudal U23, me dyshen që hipnin në vijën e finishit së bashku dhe Pidcock mundi belgun në përfundimin e sprintit.

Pidcock foli për ITV4 menjëherë pasi përfundoi titullin e përgjithshëm në vijën e finishit, duke bërë shaka se ai as nuk kishte folur me familjen e tij përpara se të intervistohej nga Ned Boulting dhe David Millar.

Për kalorësin e Trinty Racing, fitorja e përgjithshme në Baby Giro d'Italia i bashkohet fort triumfit të tij në garën Paris-Roubaix Espoirs 2019 si fitoret e tij më të mëdha në rrugë deri më sot.

Gara e Giro d'Italia U23 ka pasur një listë mbresëlënëse të fituesve gjatë viteve të fundit, duke përfshirë Aleksandr Vlasov, Pavel Sivakov dhe Carlos Betancur.

Pidcock tani do të vazhdojë të ndajë vëmendjen e tij midis rrugës së garave, cyclocross dhe biçikletës malore në vijim. Në shkurt të këtij viti, 21-vjeçari u rendit i dyti në kampionatin botëror të elitës së ciklokrosit për meshkuj pas Mathieu van der Poel.