Tour de France 2018: Astana e bën atë dy radhazi në Fazën 15

Përmbajtje:

Magnus Cort Nielsen bën një sprint në tre drejtime pas një faze të furishme

Ekipi Astana arriti dy fitore në dy ditë pasi sprinteri danez Magnus Cort Nielsen mposhti dy rivalët e tij, Bauke Mollema (Trek-Segafredo) dhe Ion Izagirre Insausti (Bahrain-Merida) në fazat e fundit të Fazës 15..

Të tre arritën të shpëtonin nga një pushim prej tetë në garën e fundit të sheshtë, pas një dite të vazhdueshme sulmesh dhe ndjekjesh.

Pendentët e GC ishin të kënaqur me lejimin e një fitoreje nga shkëputja sot, që do të thotë se Geraint Thomas i Sky do të vazhdojë me fanellën e verdhë duke shkuar në ditën e pushimit të hënën.

Historia e skenës

Faza 15 nga Millau në Carcassonne u bë me porosi për një fitore të shkëputur. Rruga kodrinore, por jo malore, 181.5 km kalon nëpër rajonin Languedoc në zonën e Francës jugore midis Alpeve dhe Pirenejve.

Etapa përfshinte rreth 3,000 m ngjitje, me ngjitje në të gjithë gjatësinë e saj, kryesore është kategoria 1 Pic de Nore në pjesën e fundit të garës, e cila çon nga maja e saj në një zbritje prej 41 km në vija e përfundimit.

Në fillim të ditës, kishte jo më pak se 14 skuadra pa një fitore në skenë, dhe me ditët e mëdha në malet që do të vijnë, shumë skuadra do ta kenë parë këtë fazë si shansin e fundit real për të qëndruar në krye. podium.

Si i tillë, kur drejtori i garës Christian Prudhomme tundi flamurin e tij për të filluar garën, pothuajse të gjithë donin të ishin në pushim. Sulmet erdhën të dendura dhe të shpejta, duke përfshirë përpjekje nga Adam Yates (Mitchelton-Scott), Warren Barguil (Fortuneo-Samsic), Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors), Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) dhe Thomas de Gendt (Lotto-Soudal).

Pushime të mëdha do të formoheshin shpejt, vetëm për Team Sky – duke mbrojtur interesat e liderëve të garës Geraint Thomas dhe Chris Froome – për t'i ndjekur shpejt dhe për t'i kthyer në grup.

Sulmet e vazhdueshme bënë një fillim tepër të shpejtë të ditës, me rezultatin që disa kalorës, duke përfshirë Arnaud Demare të FdJ, u rrëzuan përpara se gara të kishte nisur vërtet.

Përfundimisht një pushim prej tresh arriti të largohej nga grupi. Por një nga ata kalorës ishte Warren Barguil, i cili u vendos i dyti në klasifikimin e pikëve malore, gjë që çoi në Team Quick-Step duke hipur fort në pjesën e përparme të paketës për ta tërhequr atë për të mbrojtur fanellën me pika për kalorësin e saj Alaphilippe.

Ishte pothuajse një orë e 44 km gara të furishme përpara se të vendosej përfundimisht një pushim prej 29 kalorësish. Nga ai grup, i pozicionuari më i mirë ishte Greg Van Avermaet i Team BMC, dhe përfshinte gjithashtu edhe fanellën e gjelbër Peter Sagan.

Në ngjitjen e kategorisë 2 në Col de Sie (10 km në 5%), djali vendas Lilian Calmejane i Direct Energie u nis vetë, mori pikat malore dhe thithi duartrokitjet e tifozëve provincialë, më parë rrëshqitje përsëri në sigurinë e grupit të shkëputur.

Nga rreth 80 km për të përfunduar, pushimi kishte nxjerrë një avantazh në peloton prej mbi 7 minutash 30 sekonda. Në këtë pikë, kalorësit në pushim filluan të sulmojnë njëri-tjetrin me qëllim që të zvogëlojnë numrat në pjesën e përparme.

Me pikë sprint për kapje, Sagan bëri përpjekje për të tërhequr çdo kalorës me paturpësinë për ta sulmuar atë. E gjithë arratisja dhe ndjekja e mëvonshme shërbyen për të rritur edhe më shumë ritmin në pjesën e përparme, që do të thotë se deri në 70 km përpara, hendeku deri në peloton ishte pothuajse dhjetë minuta.

Dy francezë, Fabien Grellier (Direct Enrgie) dhe Julien Bernard (Trek-Segafredo), arritën të dalin fshehurazi nga pjesa e përparme e garës dhe të fitojnë një minutë në pjesën tjetër të pushimit nga këmbët e ngjitjes përfundimtare - Pic de Nore me gjatësi 12,3 km dhe gradient mesatar 6,3%.

Ndërkohë, përsëri në peloton, çdo ide e fitoreve në skenë u zhduk dhe ritmi u bë madhështor pasi pretendentët kryesorë të GC kursyen energjinë e tyre për javën në vazhdim. Kjo letargji e inkurajoi Dan Martin (Emiratet e Emirateve të Bashkuara Arabe) të sulmonte nga grupi në fillim të ngjitjes në një përpjekje për të fituar kohë ndaj rivalëve të tij GC.

Përpara, dy kalorësit francezë mbajtën avantazhin e tyre gjatë gjysmës së parë të ngjitjes, derisa Rafal Majka i Bora-Hansgrohe shkoi në sulm dhe mori kryesimin i vetëm në garë, duke e ngritur majën me 28 sekonda. mbi një tufë me tetë ndjekës pas.

Rreth 12 minuta pas Majkës, Dan Martin kaloi majën një minutë përpara pelotonit kryesor.

Në pjesët e hershme të pjerrëta të zbritjes, Majka arriti të ruante diferencën e tij prej 15-20 sekondash, por kur gradienti filloi të nivelohej, ajo avantazh ra shpejt dhe ai u gëlltit nga ndjekësit me 15 km për të shkuar.

Në mënyrë të ngjashme, në fund të garës, Martin nuk mundi të kapërcejë pelotonin dhe ai gjithashtu u pushtua nga grupi kryesor.

Me një vrapim të sheshtë deri në vijën e finishit, dhe tetë kalorësët e mbetur në pjesën e përparme punuan së bashku, ndërkohë që shikonin në të njëjtën kohë njëri-tjetrin. Ekipi Astana dukej të ishte në pozicionin më të fortë, me dy kalorës të klasit në formën e Michael Valgren dhe sprinter Magnus Cort Nielsen.

Me 7 km për të shkuar, një treshe u nda nga Nielsen, Bauke Mollema (Trek-Segafredo) dhe Ion Izagirre Insausti (Bahrain-Merida).

Të tre arritën në kilometrin e fundit së bashku, por Nielsen u tregua shumë i fortë për rivalët e tij dhe fitoi sprintin me lehtësi për t'i bërë dy fitore radhazi për skuadrën e Kazakistanit.

Vendi i dytë shkoi për Izagirre, e ndjekur nga Mollema. Kaluan edhe 13 minuta të tjera përpara se paketa kryesore të kalonte në linjë, pa ndryshime të mëdha në klasifikimin GC.