Seria Hammer Hong Kong u anulua

Përmbajtje:

Vendimi u mor për të anuluar garat dhe sportet si rezultat i protestave të vazhdueshme në Hong Kong

Seria Hammer Hong Kong është anuluar për shkak të protestave të vazhdueshme në territor. Velon dhe Bordi i Turizmit në Hong Kong - organizator i Hammer Hong Kong dhe pjesëmarrje masive në Hong Kong Cyclothon sportive - njoftuan lajmin për anulimin e garës pro dhe sportive, të cilat ishin planifikuar të fillonin pas 10 ditësh.

Me protestat që po vazhdojnë prej muajsh, dhe nuk duket përfundimi realisht, vendimi ndoshta mund të ishte marrë më shpejt. Megjithatë, nuk ka gjasa që ndonjë ekip të ketë qenë tashmë në rrugë kaq larg nga ngjarjet.

'Ne i kemi mbajtur çështjet nën shqyrtim dhe tani është vendosur që mënyra më e mirë e veprimit është të ndalojmë përgatitjet dhe të shikojmë në vitin 2020 kur Seria Hammer dhe çiklistët më të mirë profesionistë në botë do të kthehen në rrugët e Hong Kong, tha organizatori Velon në deklaratë.

Duke pasur parasysh se Hammer Hong Kong ishte caktuar të ishte pjesa e fundit e serisë, kjo do të thotë se renditja aktuale tani do të jetë përfundimtare. Prandaj, Jumbo-Visma janë kampionë të Serisë Hammer 2019 pasi ata kryesuan renditjen pasi fituan Hammer Stavanger dhe zunë vendin e dytë në përgjithësi në Hammer Limburg.

Deceuninck-QuickStep përfundojnë i dyti pas fitores së tyre në Hammer Limburg dhe Team Sunweb kompleton podiumin.