Vuelta a Espana 2018: Dennis fiton garën kundër orës ndërsa Yates rrit epërsinë

Përmbajtje:

Yates zgjat epërsinë në 33 sekonda me vetëm një javë të mbetur nga gara

Rohan Dennis i BMC Racing mori një fitore të pritshme në provën kohore të fazës 16 ndaj Torrelavega ndërsa Simon Yates (Mitchelton-Scott) zgjeroi epërsinë e tij në Vuelta një Espana.

Yates arriti të përfundonte shtatë sekonda përpara Alejandro Valverde (Movistar) për të rritur epërsinë e tij të përgjithshme në 33 sekonda pas një performance të matur në kursin 32 km.

Humbësi i madh i ditës ishte Nairo Quintana (Movistar), i cili jo vetëm që humbi kohë ndaj Yates, por gjithashtu e gjeti veten të hequr nga podiumi nga një fluturues Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo).

Dennis mori plaçkën e garës, duke arritur të kalojë një ndarje negative që e la atë 50 sekonda përpara se kushdo tjetër në fushë. Kjo i dha australianit fitoren e tij të dytë në Vuelta të këtij viti, pasi kishte rrëmbyer tashmë provën kohore të Fazës 1.

Për Yates, ai tani do të kërkojë të mbrojë epërsinë e tij në garë në pesë fazat e fundit të garës, e cila përfshin tre etapa malore, duke filluar me përfundimin e majës së nesërme në majë të Balcon de Bizkaia.

Gara kundër orës

Faza 16 ishte gara e së vërtetës, një provë kohore individuale 32 km nga Santillana del Mar në Torrelavega.

Do të ishte i shpejtë. Rruga u rrotullua drejt fillimit përpara se të bëhej e sheshtë si një petull për 10 km të fundit. Një kurs i përsosur për të fuqishmit dhe një lëkurë potenciale bananeje për alpinistët më të vegjël e më të lehtë.

Simon Yates mbajti një avantazh vetëm 26 sekonda ndaj Alejandro Valverde, një kalorës i aftë kundër orës në ditën e tij, dhe 33 sekonda ndaj Nairo Quintana në vendin e tretë. Ishte shumë e mundur që fanella e kuqe do të ndryshonte duart në fund të ditës.

Sa i përket plaçkës së skenës, thuajse dukej e qartë se kush do ta merrte atë: Rohan Dennis. Australiani kishte pretenduar tashmë provën fillestare kohore dhe dukej se ishte i vendosur për të shtuar një fitore të dytë.

Pra, kur 28-vjeçari kaloi vijën për të vendosur një epërsi provizore prej 37 minutash e 57 sekondash, pak njerëz u befasuan. Koha e tij ishte 50 sekonda më e mirë se shoku i skuadrës Joey Rosskopf dhe Jonathan Castroviejo (Team Sky), duke e shtyrë atë në sediljen e nxehtë.

Kaloruesit erdhën dhe shkuan, por asnjë nuk iu afrua ta shqetësonte Denisin dhe fitorja dukej se ishte e tij. Ajo që ishte e rëndësishme tani ishte beteja për GC.

Të gjithë kalorësit ishin në kurs dhe në herën e parë ishte ndarë një përshtypje e ditës. Kruijswijk kaloi kontrollin e parë 10 sekonda më shpejt se Dennis ndërsa Yates kishte lënë vetëm tre sekonda ndaj konkurrentit më të afërt Valverde.

Hollandezi fluturues filloi të zbehej nga koha e Denisit, por ishte ende duke i vënë në shpatë shokët e tij kalorës GC, ende shumë përpara atyre si Yates dhe në veçanti Quintana dhe Lopez të gjithë në rrugë.

Kruijswijk përfundimisht përfundoi i pesti atë ditë, por i kishte marrë mjaft kohë për të ngjitur veten në renditjen e GC në podiumin virtual, me performancën e Quintana duke e parë atë të humbasë në vendin e tij në podium.

Valverde më pas hyri brenda, ai vetë 90 sekonda larg Denisit edhe pse kjo kishte pak kuptim. Ajo që ishte e rëndësishme ishte koha e Yates.

Përfundimisht, britaniku mundi Valverde me shtatë sekonda - një fitim i vogël, por ai me siguri do ta kishte marrë me kënaqësi në fillim të ditës.