Dowsett siguron vend shtesë në GB në Lojërat Olimpike të Tokios me udhëtimin e provës kohore të Kampionatit Botëror

Përmbajtje:

Pavarësisht performancës më të mirë në karrierë, Dowsett mund të humbasë sërish Lojërat Olimpike të vitit të ardhshëm

Pavarësisht se i siguroi Britanisë së Madhe një vend shtesë në provën kohore të Lojërave Olimpike të vitit të ardhshëm me një të pestën më të mirë në karrierë në Kampionatin Botëror të provës kohore, Alex Dowsett mund të mos i garantohet vendi i tij në Tokio 2020.

Kalorësi Katusha-Alpecin përfundoi 2:02 me fituesin e mundshëm Rohan Dennis, i cili e mposhti konkurrencën nga Remco Evenepoel i Belgjikës dhe Filippo Ganna i Italisë, i cili përfundoi podiumin.

Udhëtimi i Dowsett ishte mjaft i mirë, megjithatë, për të parë që Britania e Madhe të fitonte një vend të dytë në provën kohore në Lojërat Olimpike të verës së ardhshme në Japoni.

Performanca e 30-vjeçarit në Harrogate do të sugjeronte se ai do të ishte ndër favoritët për të përfaqësuar Britaninë e Madhe në Tokio, por rregullat strikte rreth pjesëmarrjes mund ta bëjnë atë të humbasë.

'Kjo performancë i hap Olimpiadën si një mundësi, por ato kanë këtë rregull qesharake ku duhet të jesh pjesë e ekipit të garave rrugore për të udhëtuar në provën kohore,' tha Dowsett.

'Është qesharake sepse është si t'i thuash Usain Bolt nëse dëshiron të bësh 100 metra, duhet të bësh 800 dhe 1500 metra, janë sporte të ndryshme.'

Dowsett humbi në podium me vetëm shtatë sekonda, por i tejkaloi pritjet e tij para garës duke thyer pesëshen e parë. Performanca e mirë erdhi gjithashtu si një lehtësim për Dowsett i cili ndjeu presionin e një kampionati botëror në shtëpi.

'Përpara provës kohore, në fakt, ditët e fundit isha vërtet nervoz. Kur nervozohem, filloj të lëviz dhe [bëhem] joproduktiv dhe nuk pushoj”, tha Dowsett pas garës.

'Nuk më pëlqen një objektiv se ku dua të përfundoj sepse dua të fitoj. Duke parë atë që është realiste, unë do të kisha menduar top 10, kështu që jam i kënaqur me vendin e pestë. Ishte mirë që të gjitha të bashkoheshin.'

Një nga kalorësit që rrëzoi Dowsett ishte 19-vjeçari Evenepoel. Ndërsa belgu pranoi pothuajse 70 sekonda për fituesin e ditës, ishte një performancë e jashtëzakonshme duke pasur parasysh se ai po garonte si i ri vetëm 12 muaj më parë.

Dowsett vuri në dukje performancën e Evenepoel dhe e caktoi atë si një pretendent të vërtetë për arin në Tokio vitin e ardhshëm.

'Ai është fenomenal. Hiqni moshën e tij nga ekuacioni, në dy muaj ai fitoi Classica San Sebastian, Turin e Belgjikës dhe provën evropiane të kohës. Këto janë tre gara krejtësisht të ndryshme që duhet të fitohen nga tre kalorës të ndryshëm, gjë që është e veçantë, tha Dowsett.

'Sigurisht që Rohan do të duhet ta shikojë atë siç duhet si konkurrencë për Olimpiadën vitin e ardhshëm.'.