Përmbajtje:

Manxman nuk ka kontratë për vitin e ardhshëm, por nuk është i gatshëm të tërhiqet ende

Mark Cavendish nuk po tërhiqet ende. Në fakt, nëse varet nga Manxman, ai do të garojë gjatë gjithë sezonit 2021.

'Nuk kam dëshirë të ndalem, nuk dua të ndalem. Unë e dua këtë sport, i jap jetën time këtij sporti dhe do të doja të vazhdoj të ngas biçikletën time, tha Eurosport përpara Scheldeprijs të së mërkurës.

Fituesi 30 herë i fazës së Tour de France kishte dhënë një intervistë emocionale pas Gent-Wevelgem të dielën e kaluar, në të cilën ai pohoi "kjo është ndoshta gara e fundit e karrierës sime".

Duke kaluar ditën në shkëputje, dukej sikur të gjithë kishim qenë dëshmitarë të daljes së fundit të Cavendish si një biçikletë profesioniste. Kjo ishte derisa ai u rreshtua në Scheldeprijs dje.

Rezulton se shpërthimi emocional i 35-vjeçarit erdhi pasi qarkulluan thashethemet se gara në Belgjikë ishte në prag të anulimit.

'Kishte shumë emocione. Kishte thashetheme në fillim të garës se pjesa tjetër e garës do të anulohej, shpjegoi Cavendish për Eurosport.

'Natyrisht që Belgjika, qeveria pati një takim të hënën për kufizimet ndaj koronavirusit dhe papritmas m'u duk. Nuk e kam rregulluar ende vitin e ardhshëm dhe e kuptova se mund të ishte gara e fundit e sezonit dhe potencialisht karriera ime. Unë e mbaj zemrën në mëngë, e bëj gjithmonë, dhe veçanërisht duke garuar këtu në Belgjikë.

'Ende nuk e kam renditur vitin e ardhshëm dhe ndoshta me mundësinë që garat të mos vazhdonin, papritmas kuptova se mund të ishte gara ime e fundit.'

Pa një kontratë për sezonin e ardhshëm, Cavendish e gjeti veten duke luftuar për të bërë pushim në Scheldeprijs, një garë që e ka fituar në tre raste - 2007, 2008 dhe 2011.

'Këtu në Scheldeprijs ishte fitorja ime e parë si profesionist dhe mezi prisja këtë garë dhe po shijoja garat në Belgjikë,' tha Cavendish gjithashtu para garës.

'Unë e dua popullin belg, më pëlqen gara belge, është gara e pastër. Është si kur isha përsëri fëmijë.'.

Pasi Scheldeprijs përfundoi, Cavendish u pa duke hequr numrin e tij të garës nga biçikleta e tij dhe duke e futur atë në xhepin e fanellës së tij, ndoshta një shenjë se ai po merr një suvenir nga ajo që me të vërtetë mund të ishte gara e tij e fundit ndonjëherë.

Megjithatë, fati i keq i të tjerëve mund të rezultojë të jetë fat i mirë për të, pasi shoku i skuadrës së Cavendish, Ivan Cortina u rrëzua në fundin e sprintit të Scheldeprijs, duke pësuar një frakturë skafoide.

Pa Cortina në Turneun e Flanders të kësaj të diele, do të thotë që Bahrain-McLaren kanë një vend rezervë në listën e tyre. Dhe cili nga kalorësit e tyre ndodh që të jetë aktualisht në Belgjikë dhe është duke u futur në garë?