Cili është ndërtimi më i mirë për Paris-Roubaix?

Përmbajtje:

Përpara Paris-Roubaix këtë fundjavë, Cyclist hedh një vështrim se si pesë fituesit e mëparshëm u përgatitën për Mbretëreshën e Klasikëve

Për shumë kalorës, Paris-Roubaix i së dielës është pika qendrore e fushatës Spring Classics, objektivi kryesor i fazës hapëse të sezonit. Duke pasur këtë në mendje, menduam të hidhnim një vështrim sesi pesë fituesit e mëparshëm i kanë strukturuar programet e tyre të garave në prag të klasikut njëditor.

Duke parë vitet pas, është e qartë se nuk ka asnjë formulë të vetme për sukses në Ferrin e Veriut. Disa skuadra dhe kalorës janë përpjekur të grumbullojnë sa më shumë gara të jetë e mundur, duke ecur në çdo garë njëditore duke shkuar me disa gara faza të hedhura në masë të mirë. Të tjerët kanë marrë një qasje shumë më të thjeshtë.

Kampioni i vitit të kaluar Peter Sagan shkoi për diçka në mes. Ai anashkaloi fundjavën e hapjes Classics në Omloop Het Niuewsblad dhe Kuurne-Brussels-Kuurne, në vend të kësaj e filloi fushatën e tij në Strade Bianche, në të cilën ai përfundoi i teti.

Ai më pas garoi në Tirreno-Adriatico, ku përfundoi i dyti në tre etapa të veçanta, ishte i gjashti në Milan-San Remo dhe i 26-ti në E3-Harelbeke. Më pas ai fitoi në Gent-Wevelgem, gjë që e bëri atë favorit për të mbrojtur titullin e tij në Tour of Flanders 2017.

Sllovakia ishte në rrugën e duhur për ta bërë këtë gjithashtu, derisa u përplas në Oude Kwaremont në 16 kilometrat e fundit pasi kapi hekurat e tij në një pallto të lënë në mënyrë të pasigurt të varur në një grup kangjellash. Ai përfundimisht u rendit në vendin e gjashtë, por padyshim që kishte qenë në formë të mirë, të cilën më pas e shndërroi në fitoren e tij të parë të Roubaix javën e ardhshme.

Kthehuni në 2017 dhe Greg Van Avermaet kaloi pothuajse çdo klasik me kalldrëm në kalendar duke fituar gjithashtu një numër të mirë prej tyre. Duke hequr dorë nga reputacioni i tij si një shoqëruese e nuses shumëvjeçare, ai kryesoi podiumin në Omloop Het Nieuwsblad, E3 Harelbeke dhe Gent-Wevelgem përpara se të mbyllte një sezon të shkëlqyer njëditor me fitoren në Roubaix.

Gjatë rrugës ai gjithashtu zuri i dyti si në Turneun e Flanders ashtu edhe në Strade Bianche, dhe madje arriti të përshtatet në një fitore ekipore në provën kohore në Tirreno-Adriatico për një masë të mirë.

Në skajin e kundërt të shkallës, fituesi i vitit 2016, Mat Hayman, mori një qasje të qartë për ndërtimin e tij në Roubaix. Jo me zgjedhje, as – ai theu kockën e klavikulës në një përplasje shumë herët në sezon, gjë që e përjashtoi atë për pothuajse të gjithë fushatën e Spring Classics.

Në vend të kësaj, ai kaloi orë pas ore duke u larguar me turbo trainerin për t'u rikthyer në palestër përpara se të përfundonin klasikët.

Paris-Roubaix shënoi rikthimin e tij të madh në peloton, dhe pas disa kalërimit të fortë, zgjuarsisë taktike dhe pak fatit, ai fitoi ndaj kalorësit më të madh të Roubaix të të gjitha kohërave, Tom Boonen.

Menjanë Hayman, të gjithë fituesit e tjerë të Roubaix në pesë vitet e fundit kanë udhëtuar ose Paris-Nice ose Tirreno-Adriatico si një shtrirje njëjavore e përgatitjes përpara se të ngushtojnë oraret e tyre në një shumëllojshmëri garash njëditore në fushatat e tyre të pranverës.

Për shembull, fituesi i Roubaix 2015, John Degenkolb filloi në Milano-San Remo, të cilin ai e fitoi, përpara se të hipte në garat kryesore me kalldrëm të E3 Harelbeke, Gent-Wevelgem dhe Tour of Flanders, dhe duke e përdorur atë si një platformë për fitore në Roubaix një javë më pas.

Niki Terpstra, fituesja surprizë e 2014, kishte gjithashtu një orar shumë të orientuar drejt kalldrëmit, i cili përfshinte Dwaars Door Vlaanderen (të cilin ai e fitoi), e ndjekur nga E3, Driedaagse e West Vlaanderen (një garë skenike) dhe Turneu i Flanders në hapësirën e një jave.

Ishte një orar shumë intensiv, por që i përshtatet holandezit të thekur.

Fabian Cancellara, i cili fitoi në 2013, dhe Tom Boonen, i cili fitoi në 2012, ndanë gjithashtu të njëjtin orar, duke hipur në Milan-San Remo, E3, Gent-Wevelgem, Flanders, Scheldeprijs dhe Roubaix..

Është interesante që ata janë dy fituesit e fundit të Roubaix që kanë përfshirë Scheldeprijs në programin e tyre, një garë që bie në mesjavë midis Turneut të Flanders dhe Paris-Roubaix.

Në vitet e fundit, gara e vrapuesve të shpejtë ka zhvilluar një reputacion të të qenit shumë 'të rrezikshëm', në atë që çdo përplasje ose fatkeqësi tjetër mund të përjashtojë mundësinë e të qenit në vijën e startit për Paris-Roubaix vetëm katër ditë më vonë. Edicioni i këtij viti, për shembull, pa vetëm Sep Vanmarcke, Nils Pollit dhe Ian Stannard të rreshtuar nga ata që priten të shfaqen të dielën.

Në përgjithësi, ajo që është e qartë është se rrallë një rishtar shkon drejt fitores në kalldrëmet e Roubaix dhe është pothuajse një rregull i pashkruar që për të fituar Roubaix, duhet të kesh futur më parë një top 10 atje.

Hayman, Van Avermaet dhe fituesit nga prapa si Magnus Backstedt dhe Johan Vansummeren fituan të gjithë detyrimet e tyre përpara se të shpërbleheshin me kalldrëmin e tyre të fitores.

Duhet përvojë për të zotëruar këtë garë, si dhe këmbë të forta dhe një qëndrim që nuk mund të thuash kurrë.

Ju keni nevojë gjithashtu për një spërkatje masive të fatit (thjesht pyesni Hayman, Vansummeren dhe Stuart O'Grady) dhe nous pozicionin e duhur në çdo grup kalldrëmesh.

Oraret e fituesve të mëparshëm

Sagan (2018): Tour Down Under, Strade-Bianche, Tirreno-Adriatico, Milan-San Remo, E3-Harelbeke, Gent-Wevelgem, Tour of Flanders

Van Avermaet (2017): Omloop Het Nieuwsblad, Kuurne-Brussels-Kuurne, Strade Bianche, Tirren-Adriatico, Milan-San Remo, E3 Harelbeke, Gent-Wevelgem Turneu i Flanders

Hayman (2016): Paris-Roubaix

Degenkolb (2015): Milan-San Remo, E3-Harelbeke, Gent-Wevelgem, Turneu i Flanders

Terpstra (2014): Dwars Door Vlaanderen, E3-Harelbeke, Driedaagse, Tour of Flanders