Dëshironi të dini se cilat faza të Tour de France do të vendosin për garën?

Përmbajtje:

Analiza e udhëtimeve fituese të fanellave të verdha për një dekadë jep disa përgjigje interesante

Me transmetimin e Eurosport çdo fazë të Tour de France të këtij viti drejtpërdrejt dhe plotësisht, është e sigurt të thuhet se fansat e çiklizmit nuk e kanë pasur kurrë kaq mirë.

Por nëse nuk jeni në gjendje të lini mënjanë 90 orë nga koha juaj gjatë tre javëve të ardhshme për të ndjekur çdo kthesë të rrotave, në cilat faza duhet të përqendroheni për t'u siguruar që të mos humbisni jeni në veprimin më të rëndësishëm?

Pyetje e mirë – dhe falë disa analizave statistikore dhe statistikore të performancës së fituesit eventual të fanellës së verdhë të çdo viti gjatë dekadës së kaluar, është një pyetje që tani ka një përgjigje.

Firma e basteve sportive Bwin ka përgatitur një listë të renditjes së fazave të këtij viti sipas ndikimit të tyre të mundshëm në klasifikimin e përgjithshëm.

Ndjekja e udhëtimit të fituesit eventual të 10 turneve të fundit shkallë-shkallë dhe përpjekja për të përshtatur përparimin e tyre me çdo lloj etape siç ndodh në garën e këtij viti – qofshin kodrinor, të rrafshët, malor apo me kohë. – ata mendojnë se kanë përcaktuar se ku do të nxehet turneu.

Nuk është për t'u habitur që janë fazat e mëvonshme të turneut ato që kanë prirur të kenë ndikimin më të madh në GC-në e përgjithshme, pasi këtu zakonisht zhvillohen fazat më të vështira malore dhe provat më të gjata kohore.

Thënë kështu, ka ende disa surpriza – si fakti që gjysma e fituesve të përgjithshëm të mëparshëm fituan gjithashtu fazën e parë malore të garës.

Testi i parë serioz

Në mënyrë të rreptë, kjo do të ishte Faza 8 e këtij viti, një udhëtim prej 187 km që kulmon me një ngjitje të kategorisë së parë në Station des Rousses. Por është dita e nesërme që do të jetë testi i parë serioz i formës përfundimtare të çdo kandidati të GC.

Faza 9 është një fazë e frikshme që përfshin tre ngjitje të kategorisë së hors (HC); Col de la Biche, Grand Colombier dhe Mont du Chat, përpara një zbritjeje përfundimtare në Chambéry.

Pavarësisht se, megjithatë, Faza 9 renditet vetëm si fusha e tretë më e rëndësishme e betejës për lavdinë e GC, duke reflektuar mençurinë tradicionale që kalorësit priren të tregojnë dorën e tyre vetëm në javën e tretë të garës.

Është faza 18 – dita e fundit në male këtë vit që përfundon në Izoard – që vërtet nuk dëshironi ta humbisni. Fituesi i fazës së fundit malore ka vazhduar të fitojë Turneun katër herë në dekadën e kaluar, dhe vetëm në një rast ishte kalorësi me të verdhë në këtë pikë jo fituesi përfundimtar i turneut (Cadel Evans në 2010, meqë e pyetët).

Etapa e dytë më e rëndësishme në listë është Etapa 20, provimi përfundimtar i kohës, i cili këtë vit është një provë 22 km rreth Marsejës. Kjo mund të tingëllojë si një kontradiktë, por ia vlen të kihet parasysh se prova e fundit kohore e Tour shpesh bie më herët në garë sesa këtë vit.

Dhe duke folur për provimet kohore, do të ishte e mençur të mos e humbisnit hapjen prej 13 km në Dusseldorf të shtunën. Lista e rendit atë si fazën e katërt më të rëndësishme për nderimet e GC, edhe nëse numri i rrallë i kilometrave i bën të pamundura diferencat e mëdha kohore midis favoritëve.