Tour de France 2018: Geraint Thomas siguron fitoren e parë historike të turneut ndërsa Dumoulin fiton provën kohore të fazës 20

Përmbajtje:

Uellsiani përgatitet të bëhet britaniku i tretë që fiton Tour de France

Geraint Thomas i Team Sky ka bërë histori duke u bërë britaniku i tretë – dhe uellsiani i parë – që fiton Tour de France. Ka ende një ditë gare për të përfunduar, megjithatë, duke përjashtuar aksidentin, faza e fundit në Paris është zakonisht një procesion që nuk ka asnjë ndikim në rezultatin përfundimtar të garës.

Vendi i tretë i Thomas në provën kohore individuale të sotme ishte i mjaftueshëm për ta mbajtur atë në krye të GC. Tom Dumoulin i Sunweb fitoi skenën me kohën 40'52 , e cila ishte e mjaftueshme për të siguruar vendin e tij të dytë në podium për në total.

Chris Froome i Team Sky zuri vendin e dytë në provën kohore, vetëm një sekondë pas Dumoulin, gjë që e ndihmoi atë të ngjitej në vendin e tretë në përgjithësi, pasi Primoz Roglic i Lotto NL-Jumbo humbi 01'11 në kohë për Froome.

Fitorja e Thomas do të thotë që deri në fund të së nesërmes Team Sky do të ketë fituar gjashtë nga shtatë Tours de France të fundit, me tre kalorës të ndryshëm. Thomas është i pari nga ata kalorës që ka lindur në Ishujt Britanikë.

Historia e skenës

Etapa e parafundit e Tour de France 2018 ishte shansi i fundit për rivalët e Sky për të prishur planet e ekipit britanik për një fitore të gjashtë të garës më të madhe të biçikletave në botë. Do të ishte gjithmonë një pyetje e madhe.

Faza 20 u paraqiti kalorësve një provë kohore prej 31 km në rajonin bask të Francës jugperëndimore, një hedhje guri nga kufiri spanjoll.

Parkoret teknike ishin të mbushura me kthesa të mprehta, ngjitje të shkurtra me grushta dhe disa zbritje të pjerrëta, të cilat u bënë edhe më të skicuara nga moti i lagësht. Nga fundi i kursit, një seksion 300 m u rrit deri në 20%.

Potenciali për përplasje ishte i lartë.

Në mesditë (me orën franceze) lanterne rouge Lawson Craddock i EF Education-First Drapac doli nga platforma për të qenë njeriu i parë që doli në kurs. Me dossard-in e tij numër 13 të mbërthyer me kokë poshtë, siç e dikton tradita (ose bestytni), amerikani ende po ushqehej me një teh të thyer të shpatullës dhe ishte qartësisht emocional që ia kishte dalë deri në turne.

Geraint Thomas i Team Sky, i veshur me fanellën e verdhë të liderit, do të duhej të priste edhe katër orë e 29 minuta dhe 145 kalorës, përpara se të vinte radha.

Ndërkohë, standardi i hershëm u vendos nga Michael Hepburn i Mitchelton-Scott me një kohë prej 42'15 . Do të kalonin edhe disa orë përpara se Marc Soler i Movistar të arrinte ta përmirësonte atë kohë me vetëm pesë të qindtat. e një sekonde.

Soler u përmbys shpejt nga Søren Kragh Andersen (Sunweb), i cili nga ana e tij u shty në vendin e dytë nga Michał Kwiatkowski i Sky.

Kur bëhej fjalë për pretendentët e GC, Dumoulin kishte detyrën e vështirë të mposhtte Thomasin me 02'05 në mënyrë që të merrte fanellën e verdhë. Në vendin e tretë, Primoz Roglic i Lotto NL-Jumbo kishte nevojë të riparonte Dumoulin deri në 19 sekonda për t'u ngjitur në vendin e dytë, ndërsa Froome duhej të mundte Roglic me 13 sekonda për të hyrë në treshen e parë.

Roglic rezultoi të ishte humbësi i madh i ditës, duke humbur disa sekonda ndaj Froome për të hequr vendin e tij të tretë në GC.

Froome bëri një performancë të fuqishme, duke riparuar kohën e Kwiatkowski me 49 sekonda të pabesueshëm për të marrë epërsinë. Megjithatë, Dumoulin arriti të mposht Froome me një sekondë të vetme për të marrë nderimet në skenë.

Megjithë kohën mbresëlënëse të Dumoulin, Geraint Thomas nuk duhej mohuar. Uellsiani, i cili kishte treguar një qëndrueshmëri të tillë gjatë gjithë turneut, dëshmoi edhe një herë forcën e tij.

Ai u kthye në shtëpi vetëm 14 sekonda pas Dumoulin për të zënë vendin e tretë në provën kohore, për të ruajtur epërsinë e tij në GC dhe për të siguruar fitoren e parë në Tour de France për Uellsin.