Giro d'Italia 2019: Richard Carapaz fiton Maglia Rosa historike pas Fazës 21 në Verona

Përmbajtje:

Një Grand Tour i parë i paharrueshëm për Ekuadorin ndërsa Chad Haga trondit favoritët për të fituar provën përfundimtare të kohës së Veronës

Richard Carapaz i Movistar siguroi një fitore historike të Giro d'Italia pasi u bë i pari ekuadorian që fitoi një Grand Tour.

Carapaz kaloi në mënyrë të sigurtë vijën e finishit të provës kohore individuale të Fazës 21 në Verona për të mposhtur të preferuarin vendas Vincenzo Nibali në fanellën e parë rozë.

Nibali siguroi podiumin e dytë dhe një podium të 11-të Grand Tour ndërsa Primoz Roglic arriti të kapërcejë Mikel Landa me tetë sekonda për të zënë vendin e tretë në Klasifikimin e Përgjithshëm.

Nderimet e skenës shkuan për një Chad Haga emocionues të Team Sunweb, përgatitja e gjerë e të cilit për kursin 17 km dha rezultat. Duke lundruar në kursin e ndërlikuar në një kohë 22 minuta e 7 sekonda, amerikani mundi të preferuarin para garës Victor Campenaerts me katër sekonda.

Fnellat e mbetura të garës u vendosën gjithashtu në qytetin e Shekspirit.

Maglia Ciclamino për sprinterin më të mirë shkoi te fituesi i skenës së dyfishtë Pascal Ackermann (Bora-Hansgrohe), i cili mundi Arnaud Demare (Groupama-FDJ) me 226 pikë në 213.

Maglia Blanco i kalorësit më të mirë të ri u rrëmbye nga Miguel Angel Lopez, duke mposhtur Pavel Sivakov (Ekipi Ineos) dhe Hugh Carthy (Edukimi i pari). Maglia Azzurra e malit dominohej nga Gulio Ciccone (Trek-Segafredo) i cili kishte dyfishin e pikëve të rivalit të tij më të afërt Fausto Masnada.

Carapaz dhe Landa u siguruan që Movistar të merrte klasifikimin e ekipit si 900 km në pushim do të thotë që Damiano Cima mori klasifikimin e shkëputur me Sho Hatsuyama nga Nippo-Vini duke marrë Maglia Nera të fundit në Klasifikimin e Përgjithshëm.

Në panairin e Verona

Kështu ishte, faza e fundit e Giro d'Italia 2019, një provë me kohë 17 km rreth qytetit të bukur të Venetos, të cilin Shekspiri e admiroi aq shumë sa ai e përdori si mjedis për The Two Gentleman of Verona dhe Romeo and Zhuliet.

Me një shuplakë kodre, përplasje në mes, fituesi i ditës së fundit do të duhej të përziente aftësinë e provës kohore me qëndrueshmërinë, pasi kishte duruar tre javë të vështira garash.

Me përjashtim të katastrofës, Maglia Rosa u harrua. Ai i përkiste Richard Carapaz të Movistar i cili mbajti një diferencë 1 minutë e 54 ndaj Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida) në vendin e dytë.

Ishte një moment historik pasi Carapz u bë ekuadoriani i parë që fitoi ndonjëherë një Grand Tour.

Kombi i vogël i çmendur nga futbolli prej 17 milionë banorësh kishte një hero të ri për të brohoritur dhe për të festuar, presidenti i kombit Lenin Moreno kishte paguar që faza e fundit të transmetohej në televizion falas.

Përveç fituesit të skenës, provimi i kohës do të vendoste edhe podiumin përfundimtar. Mikel Landa u ul në vendin e tretë, por vetëm 23 sekonda përpara Primoz Roglic, një diferencë e kalueshme për sllovenin.

Favoriti për skenën ishte shkelësi i fundit i rekordeve në orë, Victor Campenaerts i Lotto Soudal. Ai bëri atë që pritej, duke vendosur kohën më të shpejtë prej 22.11.

Megjithatë, nuk ishte mjaftueshëm mirë, pasi i riu amerikan Chad Haga (Team Sunweb) shkoi më shpejt me katër sekonda në një kohë prej 22.07, një kohë që ndoshta do të kërcënohej vetëm nga Roglic.

Roglic ishte i shpejtë, por jo mjaftueshëm i shpejtë duke rënë 26 sekonda më pak se koha e fitores së Hagës, por mjaftueshëm për të kapërcyer Landën dhe për të siguruar një përfundim të parë në podium Grand Tour për sllovenin.