Kampionati Botëror: Team Sky konfirmon formacion të fortë për Team Time Trial

Përmbajtje:

Geraint Thomas dhe Chris Froome do të udhëheqin ekipin ndërsa Team Sky duket për të fituar TTT

Team Sky ka konfirmuar formacionin e tyre me gjashtë lojtarë për provën kohore ekipore të Kampionatit Botëror, pasi ata kërkojnë të fitojnë një ngjarje që i ka shpëtuar deri më tani, me rezultatin më të mirë të tretë në 2013 deri më tani.

Chris Froome, i cili së fundi përfundoi një dyshe historike Tour de France-Vuelta a Espana dhe do të udhëtojë në garën individuale, drejton ekipin.

Me Froome është Geraint Thomas, i cili regjistroi rezultatin e tij më të mirë ndonjëherë në provën e kohës duke kapur fanellën e parë të verdhë të turneut të këtij viti.

Owain Doull kompleton kontigjentin britanik dhe prejardhja e tij kundër kohës do të sigurojë një pjesë jetike të motorit ndërsa ekipi merr kursin 42.5 km në Bergen, Norvegji.

Kampion bote në provën individuale të kohës në 2015, vendi i Vasil Kiriyenka në ekip ishte ndoshta më i sigurti përpara konfirmimit përfundimtar dhe performanca e tij atë ditë mund të ishte diferenca midis një fitoreje dhe mungesës së podiumit fare..

Michal Kwiatkowski, i cili humbi vetëm 15 sekonda ndaj Thomas në Fazën 1 të Tour de France dhe është dy herë kampion kombëtar polak kundër orës, bën prerjen përpara se të tërheqë ngjyrat e tij kombëtare për ngjarjen individuale. javën e ardhshme.

Gianni Moscon është kalorësi i gjashtë.

Team Sky do ta ndërpresë punën e tyre nëse duan të arrijnë më të mirën nga dy herë fituesit BMC Racing dhe kampionët në mbrojtje Quick-Step Floors, me Orica-Scott një tjetër kërcënim për titullin.

Ngjarjet për meshkuj dhe femra janë planifikuar të zhvillohen të dielën më 17 shtator.