Kampionati Botëror 2019: Amerikani i ri kërkon shumë për fitoren e vetme në garën rrugore për meshkuj të rinj

Përmbajtje:

Quinn Simmons shkoi gjatë dhe kurrë nuk dukej sikur të dorëzonte avantazhin e tij në rrugën për të fituar garën rrugore për meshkuj të rinj. Foto: SWPix.com

Quinn Simmons (SHBA) fitoi garën rrugore për meshkuj të rinj në Kampionatin Botëror. I riu amerikan fitoi në kushte të pafavorshme që panë shumë kalorës duke goditur asf altin.

Me italianin Alessio Martinelli në vendin e dytë dhe një tjetër amerikan, Magnus Sheffield, në vendin e tretë, ishin kalorës nga këto dy kombe ata që animuan garën.

Pasi dështoi të fitonte medalje në provën e mëparshme kohore ku ai ishte shumë i dashuruar, fitorja do të vijë si një lehtësim për 18-vjeçarin Simmons. Ndodhi pas një dite të furishme që pa si shërbimin neutral ashtu edhe makinat e mjekëve duke bërë biznes të shpejtë.

Duke mbuluar 148 km nga Richmond në Harrogate, kalorësit, të moshës nga 17 deri në 19 vjeç, u përballën me shi me ndërprerje dhe rrugë të lagështa. Me 2, 171 metra ngjitje, pjesa më e madhe e kësaj erdhi përpara se kalorësit të godasin të parën nga tre rrethet rreth Harrogate.

Megjithatë, me kalorësin britanik Max Walker që rrinte përpara si pjesa e mbetur e një pushimi të hershëm dhe fuqinë e plotë të ekipeve amerikane dhe holandeze që e ndiqnin pas tij, përplasjet e shumta i nxorën shumë kalorës jashtë konkurrencës shumë kohë përpara se të arrinin atje..

Me Walker të kapur përfundimisht rreth 60 km nga fundi, gara arriti në fazën e saj përfundimtare. Sapo u kap, dy amerikanët - Simmons dhe Sheffield - qëlluan, me Brit Lewis Askey, spanjoll Carlos Cano Rodriguez dhe Pavel Bittner nga Republika Çeke.

Tani me vetëm rreth 30 kalorës të mbetur pas tyre, u desh pak kohë para se Italia dhe Gjermania të bashkoheshin për të nisur ndjekjen. Të përzier në mesin e tyre, kalorësit e mbetur britanikë po bënin një punë të shkëlqyeshme për të kontrolluar grupin dhe duke ndërprerë në mënyrë delikate ndjekjen.

Megjithë përpjekjet e tyre, kalorësit e mëposhtëm përfundimisht e gjetën veten në distancë të afërt të pushimit. Ishte atëherë që Simmons vendosi të largohej për herë të dytë.

Ndërsa shiu filloi të binte me çekan, ndjekësit e rraskapitur dukej se nuk ishin të gatshëm të vazhdonin pas tij, duke e lënë Simmons të lirë të ndërtonte shpejt një avantazh prej 30 sekondash.

Duke hyrë në 20 kilometrat e fundit, dhe me avantazhin e Simmons-it, britanikët u shfaqën ndër kombet e pakta që ende kërkonin fitoren. Megjithatë, ishte italiani Martinelli ai që u largua përfundimisht.

Në qarkun e fundit, avantazhi 50 sekonda i Simmons dukej mjaftueshëm i mirë për fitore.

Në vijim, Martinelli po dukej gjithashtu gjithnjë e më i sigurt në vendin e dytë, me bashkatdhetarin Gianmarco Garofoli dhe një kalorës holandez që kërcenin përpara në një përpjekje për të garuar me bronzin mes tyre.

Ndërsa dielli dhe vija e finishit u shfaqën, Simmons-it iu la shumë kohë për të marrë fitoren e tij. Pas tij, Martinelli ishte po aq i pangacmuar. Kjo sapo la të kontestohej bronzi, me Sheffield që shtoi një medalje të dytë të merituar për amerikanët nga një sprint me katër herë.

Nga kalorësit britanikë që kishin punuar mirë gjatë gjithë ditës, Leo Hayter ishte vendi më i mirë, duke u renditur i 15-ti.