Kampioni i Turneut të Flanders Alberto Bettiol zbulon se çfarë bleu me fitimet e tij

Përmbajtje:

Disa blejnë makina të mrekullueshme, të tjerë blejnë orë të shtrenjta. Jo fituesi i Turneut të Flanders Alberto Bettiol

Fituesi i Turneut Surprise të Flanders Alberto Bettiol ka zbuluar se çfarë bleu me paratë e tij të çmimit. Kalorësi i Education First fitoi 20,000 € për fitimin e Monumentit belg në prill, me gjasë që ky total të ndahet mes gjashtë shokëve të tij të skuadrës si dhe stafit.

Për atë që shpenzoi fitimin e tij, italiani i tha Gazzetta dello Sport: 'Dhurata ime për veten time? Ndryshova rrotat e makinës sime për 500 €.'

Komenti shaka erdhi ndërsa vendasja nga Toskana po bënte një pikë më të rëndësishme në lidhje me paratë e çmimeve dhe veçanërisht pabarazinë për pelotonin e grave.

'Paratë kanë një efekt, por ju nuk duhet të mendoni për të. Nëse ndaloni dhe shikoni se sa fitoni, ndoshta nuk dilni as të hipni, tha Bettiol.

'Fakti është se ju fitoni me kontrata, jo me fitimet e garave që janë vërtet të ulëta. Fituesi i Flanders merr në shtëpi vetëm 20,000 euro. Dhe është edhe më keq për gratë, Marta Bastianelli fitoi vetëm 1,265 €.

'Një padrejtësi sepse ajo luftoi si unë, nëse jo më shumë, dhe çiklizmi i grave tani është një realitet i vendosur.'.

Detajet e kontratës së 26-vjeçarit me Education First nuk janë informacion publik, por nuk ka gjasa që Bettiol të jetë ndër fituesit më të lartë të Peloton-it, veçanërisht duke marrë parasysh buxhetin mesatar me të cilin tenton të operojë ekipi i tij amerikan.

Ndërsa paga e Bettiol, e cila do të kishte përfshirë bonuset e fitimit, nuk ka gjasa të nuhatet, paratë e vogla të çmimeve që ofrohen për të fituar disa nga garat më të mëdha të çiklizmit zbehet në rëndësi kur krahasohet me sportet e tjera.

Merrni Kupën e Botës së fundit të Rugbit në Japoni. Për heroizmat fitues të Anglisë në gjysmëfinalen kundër Zelandës së Re, secili lojtar fitoi një bonus prej 41,000 £ së bashku me tarifën e paraqitjes prej 25,000 £, një total mbi trefishin e asaj që fitoi Bettiol për fitimin e Flanders.

Nëse Anglia do të kishte fituar më pas finalen kundër Afrikës së Jugut, Unioni i Futbollit të Rugbit do t'i kishte paguar secilit lojtar 82,000 £, gjithsej katërfishi i asaj që Bettiol fitoi në prill dhe 68 herë më shumë se sa fitoi Bastianelli për i njëjti udhëtim.

Një 'djalë i mamisë' i vetë-rrëfyer, Bettiol është i vetëdijshëm se shpërblimet e mëdha dhe llogaritë e shëndetshme bankare nuk janë gjithçka, megjithatë.

Pasi fitoi solo në Oudenaarde pasi sulmoi në Oude Kwaremont, duke hequr dorë nga Peter Sagan dhe Mathieu van der Poel në proces, performanca e tij ishte provë e asaj që ai mund të bëjë si kalorës dhe një falënderim për ata. të cilët e kanë mbështetur deri më tani.

'Tani e di se mund të luftoj në të njëjtin nivel me më të mirët në botë,' tha Bettiol. “Dhe me atë fitore, unë e shpërbleva – edhe nëse jo tërësisht – familjen time, ekipin dhe njerëzit që kanë qenë gjithmonë pranë meje.”.