Tom Pidcock i habitur kur u bë 'i dyti më i miri në botë në cyclocross

Përmbajtje:

20-vjeçari përfundoi i dyti në Kampionatin Botëror elitar të cyclocross pas Mathieu van der Poel

Tom Pidcock ka shprehur tronditjen e tij për t'u bërë 'i dyti më i miri në botë në cyclocross' pasi mori medaljen e argjendtë pas Mathieu van der Poel në Kampionatin Botëror.

20-vjeçari kaloi në një garë ekspertësh në debutimin e tij në nivelin elitar, duke u shmangur nga ekipi belg për të marrë vendin e dytë në ditë, duke përfunduar pas kampionit të trefishtë Van der Poel.

Pasi kaloi vijën e finishit në Dufendorf, Zvicër, Pidock tregoi se si rezultati i tejkaloi pritjet e tij për të ardhur në kampionat.

'Të jem i sinqertë, nuk e mendoja se do të isha aq i fortë. E dija këtë kurs dhe këto kushte do të më përshtateshin. Ishte e pabesueshme, tha Pidcock.

'Unë jam i dyti më i mirë në botë në cyclocross sot. Është joreale. Mathieu është një nga kalorësit më të mirë në botë dhe unë isha i dyti pas tij sot. Është e pabesueshme.'

Ndërsa Van der Poel iku me epërsinë e tij të theksuar që në xhiron e parë, Pidcock luftoi fort në xhirot e hapjes së bashku me katërshe belg Michael Vantournout, Toon Aerts, Eli Iserbyt dhe Wout van Aert.

Në kursin teknik me b altë, Pidcock nisi një sulm thumbues në xhiron e tretë të shtatë për t'u distancuar nga pjesa tjetër. Fillimisht, Iserbyt ndoqi sulmin përpara se të largohej.

Pidcock këmbënguli me përpjekjet e tij, duke kaluar përfundimisht vijën e finishit 1 minutë 20 sekonda pas Van der Poel dhe 25 sekonda përpara Aerts që përfundoi podiumin.

Rezultati i tij bëri që Britania të siguronte medaljen e saj të parë elitare të ciklokrosit për meshkuj. Ishte gjithashtu medalja e parë elitare britanike në Kampionatin Botëror të cyclocross që nga bronzi i Helen Wyman në Hoogerheide në 2014.

Pidcock siguroi medaljen e parë elitare të Botës, pavarësisht se ishte ende i përshtatshëm për të garuar në kategorinë U-23. Megjithatë, pasi fitoi titullin U-23 sezonin e kaluar, Pidcock vendosi të kërcejë deri në nivelin elitar për të konkurruar kundër më të mirëve në botë. Ishte një vendim që Pidcock tha se doli i saktë.

'Mund të kisha qëndruar në U23, do të kishte qenë më e lehtë, por në fund të fundit jam në podium mes elitave, është shumë e këndshme,' shpjegoi Pidcock.

'Është gjithashtu e çuditshme sepse isha i sëmurë gjatë gjithë javës. Që nga e marta nuk kam hipur vërtet, por ndoshta ka qenë mirë për mua. Ndoshta duhet të sëmurem më shpesh.'

Më herët gjatë fundjavës, Anna Kay e Britanisë siguroi të vetmen medalje tjetër teksa fitoi medaljen e bronztë në garën për femra U23 pas Marion Riberolle të Francës dhe Kata Vas të Hungarisë.

Image: Trinity Racing