Giro d'Italia 2017: Tom Dumoulin mposht Quintana-n në finalen TT për të fituar Giro d'Italia me 31 sekonda

Përmbajtje:

Kalorësi i ekipit Sunweb bëhet fituesi i parë holandez i Giro

Në një fazë përfundimtare gozhduese të 100të Giro d'Italia, Tom Dumoulin (Team Sunweb) realizoi provën kohore të jetës së tij për të rrëmbyer garën nga Nairo Quintana (Movistar). Pothuajse nga kthesa e parë e pedalit në provën kohore 29.3 km, Dumoulin u tërhoq nga rivalët e tij për të zvarritur kohën që kishte humbur në disa faza të mëparshme.

Ai duhej të plotësonte 53 sekonda dhe përfundimisht përfundoi 1 m24 përpara Quintana, i cili arriti të qëndronte në vendin e dytë, me Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida) i Italisë, i treti.

Kjo doli të ishte përfundimi perfekt i një gare që ka pasur dramë, heroikë dhe polemika për kohëzgjatjen e tre javëve të saj.

Diferenca e fundit e fitores prej vetëm 31 sekondash ishte dëshmi se sa e ngushtë ishte beteja dhe do të ketë pak njerëz që do të mendojnë se fitorja e Dumoulin nuk ishte plotësisht e merituar.

Si u zhvillua faza 21 e Giro d'Italia

Në prag të fazës finale, organizatorët e Giro d'Italia 2017 duhet të kenë fërkuar duart se sa mirë kishte evoluar gara, duke kulmuar në këtë përfundim emocionues.

Ndërsa kalorësit u rreshtuan në platformën e nisjes, nuk kishte ende siguri se si do të dilte Giro e këtij viti.

Vetëm disa ditë më parë, Dumoulin i Team Sunweb ishte dukur si një fitues i sigurt.

Pas fazës 15 ai kishte një jastëk 2m51s mbi rivalin e tij më të afërt, dhe i duhej vetëm të qëndronte pranë pretendentëve kryesorë në male dhe të mos humbiste shumë kohë, dhe do të vuloste një fitore të lehtë në kohën e fundit. -provë – një udhëtim 29,3 km në zbritje nga Monza në Milano.

Megjithatë, disa gabime të kushtueshme në fazat e fundit të garës nënkuptuan që ai humbi fanellën rozë dhe shkoi në provën kohore në vendin e katërt në GC, 53 sekonda më pak nga lideri i ri i garës Quintana.

Gjithashtu përpara tij ishin Nibali, i cili ishte 39 sekonda më pak nga Quintana, dhe Thibaut Pinot i FDJ në 43 sekonda.

Dumoulin ishte ndër favoritët për të fituar skenën, falë aftësive të tij më të larta të provës kohore në krahasim me rivalët e tij, por ishte e pasigurt nëse ai mund të kthente kthetrat 53 sekonda në një distancë mjaft të shkurtër, veçanërisht pasi dukej. i rraskapitur fizikisht në disa faza të mëparshme.

Para fillimit të fazës 21st ishte e vështirë të parashikohej se kush do të ishte në podium në fund dhe në çfarë pozicioni.

Në mënyrë të barabartë, në konkurrencën e kalorësve të rinj, Adam Yates (Orica-Scott) kishte një avantazh prej 28 sekondash duke shkuar në provën kohore, por njeriu në këmbë ishte Bob Jungels (Katet me hap të shpejtë), një nga kronologët më të mirë në peloton, kështu që fituesi përfundimtar i fanellës së bardhë ishte po aq i pasigurt sa roza.

Në fillim në skenë, koha më e mirë u vendos nga holandezi Jos van Emden (LottoNL-Jumbo) në 33m08s. Kur favoritët u nisën, Dumoulin u vendos shpejt si njeriu më i mirë i kohës.

Në pikën e parë të kontrollit, ai kishte kthyer tashmë një kohë të konsiderueshme për secilin nga tre burrat përpara tij në GC.

Ndërkohë Jungels u kthye në shtëpi në një kohë prej 34m02s, plot 94 sekonda përpara Yates për të hequr fanellën e bardhë nga shpina e kalorësit britanik.

Dumoulin nuk mundi të fitonte skenën. Koha e tij prej 33m23s ishte e mjaftueshme për ta lënë atë të dytin pas Van Emden, por më e rëndësishmja ishte 1m27s përpara Pinot, 54 sekonda përpara Nibalit dhe 1m24s përpara Quintana.

Në fund të një prej Giros më emocionuese në kujtimet e fundit, Dumoulin fitoi edicionin 100të të garës me një diferencë prej vetëm 31 sekondash, për t'u bërë i vetmi Holandezi do të fitojë garën më të madhe të Italisë.

Quintana arriti të qëndronte në vendin e dytë në podium, me Nibalin në vendin e tretë.

Gjithashtu në podiumin e fundit, Mikel Landa i Team Sky mori fanellën e King of the Mountains dhe Fernando Gaviria i Quick-Step Floors mori fanellën e pikëve, ndërsa Quick-Step Floors mori gjithashtu çmimin e ekipit.