Tom Pidcock fiton titullin e elitës kombëtare të ciklokrosit në mënyrë të theksuar

Përmbajtje:

Pidcock dominon titujt e meshkujve ndërsa Brammeier rimerr fanellën e femrave

Tom Pidcock dominoi Kampionatin Kombëtar të Cyclocross Britanik në fundjavë për të siguruar jo vetëm titullin nën 23 vjeç, por edhe një fanellë vajzërore të Elitës. Në garën e femrave, Nikki Brammier (Mudiiita) doli më e forta për titullin e saj të katërt kombëtar në seniore në Kent Cyclopark këtë të diel.

Pidcock, duke garuar për të vetëtitulluarin TP Racing, dëshmoi një klasë të ndarë në garën e meshkujve, duke marrë epërsinë nga xhiroja e dytë përpara se të fitonte përfundimisht solo, një minutë të plotë përpara nënkampionit Ben Turner (Circus Corendon).

I treti i ra Thomas Mein (Tarteletto-Isorex) pasi Ian Field humbi një vend në podium për herë të parë që nga viti 2011.

I tillë ishte ritmi i Pidcock gjatë gjithë orës së garës, vetëm 12 kalorës arritën të përfundonin. Shumë përpara konkurrentëve të tij, Pidcock kaloi kufirin në pozicionin e supermenit përpara se t'i tregonte British Cycling se tani është plotësisht i fokusuar në marrjen e titullit të botës nën 23 vjeç.

'Kampionati kombëtar është gjithmonë një nga qëllimet e sezonit tim dhe është mirë të dish se kam fanellën e elitës për të veshur në çdo garë që bëj sezonin e ardhshëm', tha Pidcock.

'Kampionati botëror (2-3 shkurt) dhe dy kupat botërore gjatë dy fundjavave të ardhshme janë synimet kryesore tani.'.

Ngjarja e femrave më herët gjatë ditës ishte një garë me dy kuaj midis fitueses eventuale Brammeier dhe Anna Kay nën 23 vjeç derisa kjo e fundit pësoi një dëmtim mekanik në xhiron e parafundit duke i lejuar Brammeier një vrapim të pastër drejt fitores. Kay arriti të mbajë vendin e dytë dhe të sigurojë titullin U-23 përpara kampiones së elitës në fuqi Helen Wyman.

'Jam shumë i lumtur – e doja shumë këtë. Vitin e kaluar humba nga Helen pas një gare vërtet të mirë dhe sot ishte një betejë vërtet e vështirë me Anën, ' tha Brammeier për British Cycling.

'Unë po sulmoja ndërsa ajo mori mekanikën, kështu që ishte mbeturinë për të, por ajo ishte kaq e fortë sot - është mirë të shohësh se si duket e ardhmja.'

Më herët gjatë ditës, kampioni i botës Ben Tulett arriti një fitore mbresëlënëse në meshkujt e rinj ndaj fituesit të ri të Paris-Roubaix, Lewis Askey, ndërsa Harriet Harnden mbrojti titullin e saj për femra.

Të shtunën, një emër i njohur mori titullin për femra nën 16 vjeç, pasi Zoe Backstedt, vajza e fituesit të Paris-Roubaix Magnus, fitoi.