Giro Rosa 2019: Annemiek van Vleuten dominuese ruan titullin

Përmbajtje:

Holandezja bën dy fitore nga dy vjet në garën më prestigjioze të skenës për femra

Pas 10 etapash rraskapitëse në të gjithë Italinë Veriore, Annemiek van Vleuten (Mitchelton-Scott) u bë fituesja e parë radhazi e Giro Rosa që nga viti 2012, duke shtuar fanellën e maleve në palmaires e saj duke ruajtur garën në përgjithësi dhe klasifikimet e pikëve që ajo fitoi në 2018.

Fituesja dy herë Anna van der Breggen (Boels-Dolmans) doli e dyta ndërsa Amanda Spratt (Mitchelton-Scott) luftoi fort për t'u bashkuar me shokun e saj të skuadrës në podium në vendin e tretë.

Juliette Labous (Team Sunweb) doli në vendin e 11-të, 9 minuta e 51 sekonda më poshtë nga fituesi për të marrë klasifikimin e kalorësit të ri. Ish nënkampionia Elisa Longo Borghini (Trek-Segafredo) mori fanellën e pestë dhe të fundit blu si kalorësi më i mirë italian.

Gara u hap në veri-perëndim të Italisë me një test kohor ekipor prej 18 km, i cili u fitua me lehtësi nga Canyon-Sram përpara Bigla dhe CCC Liv, duke e vënë në rozë Katarzyna Niewiadoma shpresuesen e Canyon-Sram për GC-në. ditë.

Kalorësi polake ishte në gjendje të mbante Maglia Rosa-n e saj pasi në fazën e dytë kalorësit u përballën me një fazë relativisht të shkurtër por kodrinore që përfundoi me një ngjitje testuese prej 7%. Holandezja Marianne Vos (CCC-Liv) ia doli me vrap Van Vleuten atë ditë me Lucinda Brand (Team Sunweb) që doli e treta për ta bërë atë një çështje tërësisht holandeze.

Vos u dyfishua në Fazën 3 për të marrë fitoren e saj të dytë të garës, duke mposhtur Lucy Kennedy (Mitchelton-Scott) - e cila tashmë kishte ngritur duart për të festuar - në linjë pas 104 km kalërim. Cecilie Uttrup Ludwig (Bigla Pro Cycling) arriti në podiumin e ditës ndërsa Niewiadoma mbajti kryesimin e përgjithshëm në garë.

Vetëm një ditë pas fatkeqësive të çuditshme të vijës së finishit të Kenedit, rrufeja goditi dy herë kur Nadia Quagliotto ngriti krahët në festim vetëm për t'u kaluar nga fituesja eventuale e skenës dhe shoqëruesja e shkëputur Letizia Borghesi (Aromitalia-Basso-Vaiano). Chiara Perini e Bepink, e cila ishte gjithashtu në ndarjen e ditës, përfundoi e treta. Nuk pati ndryshime në vendet kryesore të GC pas Fazës 4.

Faza 5, e ridrejtuar pas rrëshqitjeve të dheut që nënkuptonin se kalorësit nuk do të përfundonin më në Passo di Gavia, u dominua nga Van Vleuten, sulmi i të cilit në ngjitjen e fundit të ditës u etiketua "i huaj" nga rivali Borghini. Sulmi i ashpër nënkuptonte se ajo përfundoi pothuajse tre minuta para rivaleve të saj dhe ishte e mjaftueshme për ta goditur me llastiqe në epërsinë e garës, tani 2 minuta e 16 përpara ndaj Niewiadoma, e cila përfundoi e treta atë ditë me Brand që ishte pak para saj për të dytin.

Van Vleuten zgjeroi kontrollin e saj në Klasifikimin e Përgjithshëm me një performancë të fortë në provën kohore individuale të Fazës 6, duke vendosur një kohë 53 sekonda më mirë se Anna van der Breggen (Boels-Dolmans) në sekondë dhe 1 minutë 48 më mirë se Borghini në vendin e tretë.

Përsosmëria holandeze vazhdoi të shfaqej në tërësi me Marianne Vos që fitoi një tjetër fitore në fazë ku bashkatdhetari i saj Van der Breggen doli i dyti dhe Borghini doli i treti. Udhëheqësja holandeze gjatë natës Van Vleuten përfundoi e katërta në fazën e mesme malore për të ruajtur epërsinë e saj.

Etapa 8, etapa më e gjatë e edicionit të 30-të të garës më prestigjioze të etapave të çiklizmit për femra, pa Lizzy Banks të Britanisë (Bigla Pro Cycling) e vetme në rrugën e saj drejt fitores pasi nisi një sulm nga grupi i saj i vogël i shkëputur. Shoqja e saj e skuadrës Leah Thomas vrapoi në 30 sekonda më vonë për të zënë vendin e dytë përpara Soraya Paladin (Ale-Cipollini). Asnjë nga kalorësit e shkëputur nuk përbënte ndonjë kërcënim për GC dhe Van Vleuten ruajti epërsinë e përgjithshme të garës nga Van der Breggen dhe Niewiadoma, siç kishte ndodhur që nga Faza 6.

Etapa e parafundit pa kalorësit të përballen me një ditë të vështirë në male, ku dy më të mirat e garës dolën duke kërkuar një fitore në skenë. Van der Breggen fitoi, por mundi të merrte vetëm 17 sekonda nga rivalja e Klasifikimit të Përgjithshëm, Van Vleuten, jo të mjaftueshme për të ulur seriozisht epërsinë e saj. Ashleigh Moolman-Pasio (CCC-Liv) zuri vendin e tretë në skenë ndërsa Amanda Spratt kapërceu një numër konkurrentësh për të shkuar në ditën e fundit në podiumin virtual.

Gara përfundoi me një fazë të sheshtë në Udine dhe një fitore të jashtëzakonshme të katërt për Vos e cila tregoi dominimin e saj duke mposhtur Brand dhe Lotte Kopecky (Lotto-Soudal) në përfundimin e sprintit.

Duke marrë epërsi 4 minuta e 11 sekonda në ditën e fundit, Van Vleuten mbrojti me lehtësi avantazhin e saj nga Van der Breggen pasi tre të parat mbetën të njëjta, me Spratt që siguroi vendin e saj në podium.

Në të vërtetë, kur Van Vleuten mori kryesimin e garës - dhe pikët dhe klasifikimet malore - pas fitores së saj të jashtëzakonshme solo në Fazën 5, ajo kurrë nuk dukej sikur ishte kapur, dhe fitorja e saj të nesërmen në TT vetëm sa e çimentoi këtë fakt; kalorësi holandeze ishte në një klasë të sajën.

Megjithatë, pasi mbrojti me sukses titullin e saj, 36-vjeçarja u lavdëroi shpejt shokëve të saj të skuadrës Mitchelton-Scott: Në një garë njëditore ndoshta mund të fitoni vetë, një Giro d'Italia ju nuk mundem.

'Nuk janë vetëm kalorësit, por ju duhet stafi, ne e morëm shumë seriozisht dhe ndoshta ky është një nga sekretet, ne erdhëm këtu si ekipi më i përgatitur dhe kjo u shpagua.'.